Skip to content

15 Badger DriveLivingston, NJ 07039

Built 2023

Last Sale Price
$1,610,000
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block2602
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,812
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,200
29%
Improvement Value:$935,300
71%
Total Assessment$1,311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,079+3.1%
2024$31,109+133.1%
2023$13,347+1.9%
2022$13,099+0.2%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,812DeedBook 20210, Page 77806Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20180, Page 8649Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20160, Page 89763Recorded10/19/2016