Skip to content

213 E Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1922

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block2602
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,700
80%
Improvement Value:$76,600
20%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,376+3.1%
2024$9,092+2.5%
2023$8,870-10.5%
2022$9,913+26.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft972DeedBook 12000, Page 1529

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5680, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1922