Skip to content

18 Schindler WayLivingston, NJ 07039

Built 1998

Last Sale Price
$1,021,000
Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block2700
Lot28.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,472
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,800
34%
Improvement Value:$690,600
66%
Total Assessment$1,048,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,644+3.1%
2024$24,868+2.5%
2023$24,260+1.9%
2022$23,809-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,021,000

To:

Sq Ft3,472DeedBook 12143, Page 5539

Property Sale

Sale
$469,865
DeedBook 5545, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1998