Skip to content

11 Schindler WayLivingston, NJ 07039

Built 1998

Last Sale Price
$427,804
Last Sale Date
Feb 20, 1998

Property Information

Block2700
Lot42.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,284
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,400
33%
Improvement Value:$648,000
67%
Total Assessment$971,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,760+3.1%
2024$23,042+2.5%
2023$22,478+1.9%
2022$22,060-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,804

To:

Sq Ft3,284DeedBook 5522, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1998