Skip to content

37 Falcon RoadLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2701
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,764
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
53%
Improvement Value:$179,900
47%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309+3.1%
2024$9,028+2.5%
2023$8,807+1.9%
2022$8,643-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957