Skip to content

7 Kathay DrLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 24, 2005

Property Information

Block2906
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,760
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$388,600
63%
Improvement Value:$223,500
37%
Total Assessment$612,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,972+3.1%
2024$14,519+2.5%
2023$14,164+1.9%
2022$13,901+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6235, Page 558

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5378, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1954