Skip to content

52 West Lawn RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block2906
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,286
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,400
61%
Improvement Value:$211,500
39%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,157+3.1%
2024$12,759+4.0%
2023$12,273+1.9%
2022$12,045+18.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 20161, Page 7540Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6150, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1952