Skip to content

62 West Lawn RdLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block2906
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,144
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
47%
Improvement Value:$342,700
53%
Total Assessment$642,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,708+3.1%
2024$15,233+2.5%
2023$14,861+1.9%
2022$14,584+8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 20160, Page 97917

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6334, Page 615

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6025, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1953