Skip to content

5 Bear Brook LaLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block2906
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,001
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,500
53%
Improvement Value:$343,800
47%
Total Assessment$729,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,839+3.1%
2024$17,299+2.5%
2023$16,876+1.9%
2022$16,562+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,001DeedBook 12493, Page 1802

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5617, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1957