Skip to content

19 Bear Brook LaLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2906
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,343
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,600
63%
Improvement Value:$223,900
37%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,561+3.2%
2024$14,112+2.6%
2023$13,761+1.9%
2022$13,501+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958