Skip to content

100 Sycamore AveLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block2906
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,548
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,400
65%
Improvement Value:$154,500
35%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+3.2%
2024$10,137+2.6%
2023$9,883+1.9%
2022$9,695+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954