Skip to content

176 Grove TerLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block3000
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,576
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,400
59%
Improvement Value:$220,500
41%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,157+3.1%
2024$12,759+2.5%
2023$12,447+1.9%
2022$12,216-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952