Skip to content

184 Grove TerLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 20, 2003

Property Information

Block3000
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,812
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,100
59%
Improvement Value:$196,300
41%
Total Assessment$481,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,775+3.1%
2024$11,419+2.5%
2023$11,140+1.9%
2022$10,933+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5952, Page 789

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5584, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1953