Skip to content

64 Lee RoadLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block3000
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,502
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,000
64%
Improvement Value:$224,200
36%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,097+3.1%
2024$14,640+2.5%
2023$14,282+1.9%
2022$14,017-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

To:

Sq Ft3,502DeedBook 20250, Page 21073

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft2,000DeedBook 20240, Page 43521Recorded7/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960