Skip to content

22 Hampton TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block3001
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,079
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,500
59%
Improvement Value:$246,900
41%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,906+3.1%
2024$14,455+2.5%
2023$14,102+1.9%
2022$13,839-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,079DeedBook 20211, Page 2509

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6276, Page 872

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 5890, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1953