Skip to content

301 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$6,270,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block3100
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningP-B
Sq Footage---
Acreage3.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,515,000
69%
Improvement Value:$1,585,000
31%
Total Assessment$5,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$124,746+3.1%
2024$120,972+2.5%
2023$118,014+1.9%
2022$115,821-28.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,270,000

From:

To:

DeedBook 12459, Page 6883Recorded9/26/2013