Skip to content

7 Bunyan DriveLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block3101
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,280
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,400
62%
Improvement Value:$242,500
38%
Total Assessment$629,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,407+3.1%
2024$14,941+2.5%
2023$14,576+1.9%
2022$14,305+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 20190, Page 86568

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 6231, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1961