Skip to content

32 E Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block3202
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,759
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,300
37%
Improvement Value:$385,100
63%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,955+46.1%
2024$10,235+2.5%
2023$9,985+1.9%
2022$9,799-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$899,000

To:

Sq Ft1,759DeedBook 20230, Page 192

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,958DeedBook 20220, Page 78337Recorded8/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957