Skip to content

104 E Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block3203
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,766
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,600
36%
Improvement Value:$612,500
64%
Total Assessment$957,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,411+3.1%
2024$22,702+2.5%
2023$22,147+1.9%
2022$21,736+34.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 12350, Page 2890

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5214, Page 699