Skip to content

4 Springbrook RoadLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 3, 2014

Property Information

Block3300
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,981
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,200
48%
Improvement Value:$289,400
52%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,614+3.1%
2024$13,203+2.5%
2023$12,880+1.9%
2022$12,640-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,982DeedBook 12484, Page 1095

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 12402, Page 2272

Property Sale

Sale
$211,250
DeedBook 5619, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1962