Skip to content

11 Rumson RoadLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block3301
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,874
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$389,700
62%
Improvement Value:$238,700
38%
Total Assessment$628,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,371+3.1%
2024$14,906+2.5%
2023$14,541+1.9%
2022$14,271+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft1,874DeedBook 12060, Page 3261

Property Built

Built

Year Built: 1955