Skip to content

26 N Baums CourtLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$513,500
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block3305
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,840
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,400
70%
Improvement Value:$160,700
30%
Total Assessment$528,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,917+3.1%
2024$12,527+2.5%
2023$12,220+1.9%
2022$11,993-13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$513,500

To:

Sq Ft1,840DeedBook 12097, Page 8247

Property Built

Built

Year Built: 1959