Skip to content

7 Shadowlawn DrLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block3401
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,080
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,400
43%
Improvement Value:$482,900
57%
Total Assessment$851,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,823+3.1%
2024$20,193+2.5%
2023$19,699+1.9%
2022$19,333+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft3,080DeedBook 5379, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1956