Skip to content

57 E Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block3502
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,274
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
60%
Improvement Value:$172,600
40%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,650+3.1%
2024$10,328+2.5%
2023$10,075+1.9%
2022$9,888-10.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 12286, Page 6132

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5479, Page 253

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5323, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1928