Skip to content

21 Ridgewood DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$1,155,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block3601
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,310
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$375,000
40%
Improvement Value:$567,200
60%
Total Assessment$942,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,046+3.1%
2024$22,349+2.5%
2023$21,803+1.9%
2022$21,397-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,155,000

To:

Sq Ft3,310DeedBook 12403, Page 4355

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6397, Page 840

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 6239, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1955