Skip to content

1 Shadowlawn DrLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$848,000
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block3602
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,726
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,500
57%
Improvement Value:$284,000
43%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,156+3.1%
2024$15,667+2.5%
2023$15,284+1.9%
2022$15,000-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$848,000

To:

Sq Ft2,439DeedBook 20180, Page 6856

Property Built

Built

Year Built: 1956