Skip to content

12 E Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block3700
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
ZoningB
Sq Footage2,440
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$533,000
36%
Improvement Value:$930,100
64%
Total Assessment$1,463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,787+3.1%
2024$34,705+2.5%
2023$33,856+1.9%
2022$33,227-19.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925