Skip to content

W Mt Pleasant Ave(Block 3803 Lot 12)Livingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$720,555
Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block3803
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$496,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$496,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,144+3.1%
2024$11,777+2.2%
2023$11,528+1.9%
2022$11,314-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$720,555

To:

DeedBook 5466, Page 1