Skip to content

37 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block3806
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$786,600
78%
Improvement Value:$222,500
22%
Total Assessment$1,009,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,683+3.1%
2024$23,936+2.5%
2023$23,351+1.9%
2022$22,917+23.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 20180, Page 40407