Skip to content

50 S Ashby AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block3814
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,082
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,500
69%
Improvement Value:$114,600
31%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+3.1%
2024$8,731+5.6%
2023$8,268+2.0%
2022$8,110-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,082DeedBook 20211, Page 38049

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5707, Page 829

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5484, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1952