Skip to content

33 Marisa CourtLivingston, NJ 07039

Built 2007

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block3901
Lot106.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,272
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,800
32%
Improvement Value:$828,900
68%
Total Assessment$1,224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,956+3.1%
2024$29,050+2.5%
2023$28,340+1.9%
2022$27,813-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

Sq Ft4,272DeedBook 20210, Page 80670

Property Sale

Sale
$1,361,000
DeedBook 12383, Page 2002

Property Sale

Sale
$1,576,087
DeedBook 12055, Page 6973

Property Built

Built

Year Built: 2007