Skip to content

9 Marisa CourtLivingston, NJ 07039

Built 2008

Last Sale Price
$1,094,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block3901
Lot106.19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,618
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,600
34%
Improvement Value:$715,200
66%
Total Assessment$1,081,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,461+3.1%
2024$25,660+2.5%
2023$25,033+1.9%
2022$24,568-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,094,000

To:

Sq Ft3,618DeedBook 12133, Page 3147

Property Built

Built

Year Built: 2008