Skip to content

57 Edgemere RdLivingston, NJ 07039

Built 1969

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block3901
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,064
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,500
56%
Improvement Value:$238,900
44%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,316+3.1%
2024$12,913+2.5%
2023$12,597+1.9%
2022$12,363+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 12372, Page 6310

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6064, Page 99

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 5652, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1969