Skip to content

25 Edgemere RdLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block3901
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,280
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,700
63%
Improvement Value:$189,000
37%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,467+3.1%
2024$12,090+2.5%
2023$11,794+1.9%
2022$11,575+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965