Skip to content

17 Edgemere RoadLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 13, 2002

Property Information

Block3901
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,824
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
62%
Improvement Value:$196,700
38%
Total Assessment$518,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,683+3.1%
2024$12,299+2.5%
2023$11,998+1.9%
2022$11,775-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5921, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1960