Skip to content

17 Highland DriveLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block3901
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,446
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,700
60%
Improvement Value:$202,500
40%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+3.1%
2024$11,960+2.5%
2023$11,667+1.9%
2022$11,450+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 20240, Page 51045

Property Built

Built

Year Built: 1959