Skip to content

22 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block3901
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,017
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,700
51%
Improvement Value:$256,800
49%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+3.1%
2024$12,536+2.5%
2023$12,229+1.9%
2022$12,002+7.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,017DeedBook 20250, Page 34748

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft2,017DeedBook 20211, Page 15411Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 6229, Page 177

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5439, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1951