Skip to content

50 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 1996

Property Information

Block3901
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,404
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,500
61%
Improvement Value:$180,800
39%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,234+3.1%
2024$10,895+2.5%
2023$10,628+1.9%
2022$10,431+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949