Skip to content

58 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block3901
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,076
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
54%
Improvement Value:$237,300
46%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,602+3.1%
2024$12,221+2.5%
2023$11,922+1.9%
2022$11,700+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 20220, Page 76728

Property Built

Built

Year Built: 1948