Skip to content

100 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block3901
Lot83.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,890
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
39%
Improvement Value:$405,500
61%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,161+3.1%
2024$15,672+2.5%
2023$15,289+1.9%
2022$15,005+22.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 20200, Page 13733

Property Built

Built

Year Built: 1939