Skip to content

25 Norman CourtLivingston, NJ 07039

Built 2006

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block3901
Lot94.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-5E
Sq Footage4,156
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,500
34%
Improvement Value:$802,500
66%
Total Assessment$1,210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,597+3.1%
2024$28,701+2.5%
2023$27,999+1.9%
2022$27,479-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000

To:

Sq Ft4,156DeedBook 20201, Page 4201

Property Sale

Sale
$1,162,000
DeedBook 6371, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 2006