Skip to content

72 Hillside TerLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block3902
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,300
64%
Improvement Value:$160,700
36%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983+3.1%
2024$10,650+2.5%
2023$10,390+1.9%
2022$10,197+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 20160, Page 97817

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5896, Page 595

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5328, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1940