Skip to content

5 Cedar TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block4003
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,711
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
69%
Improvement Value:$123,800
31%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+3.1%
2024$9,417+2.5%
2023$9,187+1.9%
2022$9,016-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953