Skip to content

25 Claremont AveLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block4005
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,632
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,800
64%
Improvement Value:$184,700
36%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+3.1%
2024$12,038+2.5%
2023$11,744+1.9%
2022$11,525+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 20260, Page 9785

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 5943, Page 791

Property Sale

Sale
$247,000

To:

DeedBook 5892, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1955