Skip to content

1 Claremont AveLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block4005
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,752
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,500
63%
Improvement Value:$184,500
37%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.1%
2024$11,931+2.5%
2023$11,639+1.9%
2022$11,423+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 6018, Page 521

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5229, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1953