Skip to content

17 Winans RdLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block4006
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,484
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,100
59%
Improvement Value:$225,300
41%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+3.1%
2024$13,150+2.5%
2023$12,829+1.9%
2022$12,590-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 5763, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1957