Skip to content

32 Mounthaven DriveLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Feb 11, 1993

Property Information

Block4008
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,700
53%
Improvement Value:$288,900
47%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,058+3.1%
2024$14,602+2.5%
2023$14,245+1.9%
2022$13,980+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5250, Page 45500

Property Built

Built

Year Built: 1952