Skip to content

19 Mounthaven DrLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Date
Jun 9, 2003

Property Information

Block4009
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,648
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,700
47%
Improvement Value:$362,500
53%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,589+3.1%
2024$16,087+2.5%
2023$15,694+1.9%
2022$15,402+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5762, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1951