Skip to content

16 Hearthstone TerLivingston, NJ 07039

Built 1964

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block401
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,916
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$455,000
46%
Improvement Value:$533,400
54%
Total Assessment$988,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,176+3.1%
2024$23,445+2.5%
2023$22,872+0.5%
2022$22,749+34.8%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,916DeedBook 5975, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1964