Skip to content

5 Keystone DrLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block403
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,677
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,300
43%
Improvement Value:$605,200
57%
Total Assessment$1,069,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,160+3.1%
2024$25,369+2.5%
2023$24,748+1.9%
2022$24,288+19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft3,677DeedBook 12555, Page 1924

Property Built

Built

Year Built: 1965